Aktualności

16.09.2019

„Biblioteka Nowa” w Starym Sączu i okolicy [relacja i zdjęcia]

W czwartek i piątek w Powiatowej i Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Wiktora Bazielicha w Starym Sączu odbyło się pierwsze ze spotkań drugiej części tegorocznej edycji Seminarium „Biblioteka Nowa”. Kadra kierownicza bibliotek z różnych zakątków Polski oraz przedstawiciele bibliotek wojewódzkich uczestniczyli w wykładach i wizycie studyjnej w okolicznych bibliotekach, które powstały z wykorzystaniem środków dotacyjnych pochodzących z Priorytetu 2 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa „Infrastruktura bibliotek”, którego operatorem jest Instytut Książki.

Gości przywitał Jakub Pacześniak zajmujący się w Instytucie Książki programami dla bibliotek publicznych, który w kilku słowach nakreślił zakres tematyczny seminarium i zaprezentował wyniki „Infrastruktury bibliotek”. Następnie głos zabrała dyrektor biblioteki w Starym Sączu Maria Sosin oraz burmistrz miasta Jacek Lelek. Zebrani obejrzeli materiały filmowe na temat historii biblioteki i przeprowadzki do nowego budynku, który powstał przy wsparciu programu „Infrastruktura bibliotek”.

Podczas pierwszej części seminarium, wykładu „Biblioteka 2.0 – przestrzeń zaprojektowana dla użytkownika”, dyrektor Maria Sosin opowiedziała o wsparciu samorządów lokalnych w procesach powstawania nowych obiektów bibliotecznych. Architekt Wojciech Świątek z Biura 55 Architekci, autor projektu biblioteki w Starym Sączu, wygłosił wykład, w którym zaprezentował między innymi wzorcowe biblioteki współczesne z całego świata oraz własne projekty bibliotek: w Starym Sączu, Gołkowicach Górnych i Przysietnicy.

Po przerwie Sabina Mazurek-Zawadzka wygłosiła wykład „Biblioteka dobrze zaprojektowana krok po kroku. O aranżacji wnętrz”, skupiając się na tym, jak powinny wyglądać współczesne wnętrza biblioteczne. Mazurek-Zawadzka przedstawiła w nim trzy najważniejsze etapy. Pierwszym z nich jest świadome działanie, w którym dostrzega się wagę designu, kładzie nacisk na projektowanie empatyczne, zorientowane na użytkownika – mądre projektowanie przeciwdziała bowiem wykluczeniu społecznemu i prowadzi do demokratyzacji usług. Drugi etap to współpraca oparta na konsultacjach społecznych i programie funkcjonalno-użytkowym, a także próbie zdiagnozowania potrzeb użytkowników. Trzecim jest materializacja koncepcji, która winna prowadzić do powstania wielofunkcyjnego obiektu, w którym znajdzie się również miejsce na element zaskoczenia.

Z kolei dr Paweł Kuczyński wygłosił prelekcję „Biblioteki publiczne: teraźniejszość i przyszłość. Wyniki badania opinii ekspertów i czytelników. Ewaluacja Programu Infrastruktura bibliotek”, prezentując częściowe wnioski z badań prowadzonych przez Instytut Książki od 2018 roku. Pełne wyniki badania będą znane w grudniu 2020 r.

Pierwszy dzień seminarium zakończyły warsztaty „Zapach biblioteki. Nieoczywisty pomysł na promocję czytelnictwa” Katarzyny Stryczniewicz, podczas których mowa była o roli zapachu w odbiorze przestrzeni czy o wpływie zapachu na budowanie nawyku czytania książek. Uczestnicy komponowali własne zapachy z naturalnych olejków eterycznych.

Podczas piątkowej wizyty studyjnej w okolicznych bibliotekach publicznych uczestnicy mieli okazję zobaczyć bardzo ciekawe rozwiązania architektoniczne. Odwiedzili biblioteki (dofinansowane z „Infrastruktury bibliotek”) w Barcicach, Gołkowicach Górnych, Podegrodziu i Kamionce Wielkiej (wraz z filią). Więcej na ten temat będzie można przeczytać na naszej stronie już niebawem w rozmowie z dyrektor Marią Sosin. Tymczasem zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z seminarium: